LOADING

Type to search

Jak kontrolować warunki w dojrzewalni – Sterowniki temperatury

Share

Warunki w dojrzewalni to istotna sprawa gdy mówimy o serach dojrzewających. Dojrzewanie sera to często długotrwały proces, podczas którego zachodzą w serze zmiany biochemiczne i enzymatyczne w obrębie białek i tłuszczy. Niezmiernie ważne są więc warunki w których sery leżakują. Myślę, że nie będzie niespodzianką fakt, że idealne warunki w jakich powinny dojrzewać sery to 12-13°C i wilgotność 80-85%, oczywiście są pewne wyjątki ale przyjmijmy, że podane parametry są optymalne. Pytanie jest więc w jaki sposób utrzymać te optymalne warunki w dojrzewalni? Z pomocą przychodzą nam sterowniki temperatury i wilgotności.

Jak kontrolować warunki w dojrzewalni

Od dłuższego czasu dostaję od Was komentarze lub maile z pytaniami dotyczącymi sterowników. Pytacie mnie jaki sterownik wybrać, czy poradzicie sobie z podłączeniem nie posiadając doświadczenia z tego typu urządzeniami. Dlatego w dzisiejszym odcinku zajmę się tym tematem, omówię dla was różne rodzaje sterowników i zamiast wskazywać wam który jest najlepszy, podłączymy, uruchomimy i ustawimy aż 4 różne sterowniki i sami ocenicie, który wam najbardziej odpowiada.

 

 

 

Wiem jak to jest gdy siada się przed schematem podłączenia takiego urządzenia, być może jak większość nie mam doświadczenia z kabelkami. To mnie jednak nie powstrzymało. To, że czegoś nigdy nie robiłem nie oznacza, że nie mogę tego zrobić. Z takim nastawieniem podchodzę do większości tematów. Tak było też w tym przypadku i poradziłem sobie z wszystkimi sterownikami bez większych problemów. Mam nadzieję, że film pomoże wam okiełznać ten temat i wybrać odpowiedni sterownik do waszej lodówki lub dojrzewalni. Bo jak może sami widzieliście w filmie są sterowniki banalne w podłączeniu i są te, które wymagają odrobinę wysiłku.


Lodówka jako domowa dojrzewalnia serów


Podsumowanie

Niewątpliwie ogromnym plusem jest to, że nie są to drogie urządzenia a nawet te proste za kilkanaście złotych bez najmniejszego problemu sobie radzą. Dzięki tym małym regulatorom możecie precyzyjnie kontrolować warunki w dojrzewalni. Stała temperatura i wilgotność na możliwie niezmiennym poziomie to odpowiedni krok w stronę lepszych i bardziej powtarzalnych wyrobów. Dzięki monitorowaniu temperatury i wilgotności jesteśmy w stanie kontrolować jakość naszych serów.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *