LOADING

Type to search

Ser Taleggio

Share

Aromat i smak

Taleggio to półmiękki ser podpuszczkowy wytwarzany z mleka krowiego. Pochodzi z północnej Lombardii. Jest to ser maziowy o bardzo charakterystycznym, intensywnym, ostrym aromacie (skarpeta 😉 ). Aromat ten zawdzięcza bakteriom czerwonej mazi – Brevibacterium linens. Ser jest kremowy, maślany a w smaku owocowy, łagodny i delikatnie pikantny.

Rekomendowane piwo: Barleywine, Tripel, Dubble, Brown Ale, Porter

Ser Taleggio

Ser Taleggio to półmiękki, maziowy pochodzący z Lombardii ser podpuszczkowy. Historia jego powstania sięga X wieku. Wytwarzany zarówno z mleka niepasteryzowanego jak i pasteryzowanego. Ser mimo intensywnego aromatu jest relatywnie łagodny i owocowy w smaku. Taleggio w odróżnieniu od innych serów ma kształt prostokątnego bloku. Ser dojrzewa od 6 do 10 tygodni. W tym czasie kolor skórki staje się pomarańczowo-różowy z tendencją do porastania pleśnią. Taleggio jest serem deserowym i najlepiej smakuje solo ale dzięki temu, że dobrze się topi jest używany w kuchni między innymi do risotto. Ser jest chroniony oznaczeniem DOP (Denominazione Origine Protetta), oznaczenie to przyznawane jest produktom wysokiej jakości ściśle związanych z miejscem ich pochodzenia i wytwarzania.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1
Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *