LOADING

Type to search

Ser Stilton

Share

Aromat i smak

Stilton to angielski, półtwardy ser dojrzewający z przerostem pleśni. Produkuje się go z niepasteryzowanego mleka krowiego z reguły w 8 kg cylindrach. Król serów jak mówią o nim Anglicy. Kruchy i maślany jednocześnie. Ser ma przyjemny, ostry aromat, wyczuwalny zapach szlachetnej pleśni oraz lekko podgrzybkowe nuty. Smak ostry, pikantny, ser po chwili w ustach rozpływa się w maślany sposób pozostawiając ostry posmak. Znakomity solo, jako finalny ser na desce serów, świetny dodatek do sosów i zup.

Rekomendowane piwo: RIS, Porter, Kriek lambic

Ser Stilton

Ser Stilton to podpuszczkowy, dojrzewający ser z przerostem pleśni, produkowany jest z pasteryzowanego mleka krowiego w trzech hrabstwach w Anglii. Ser wyróżnia się swoimi proporcjami ponieważ cylinder sera jest około 2x wyższy niż jego szerokość, co sprawia, że nie sposób go pomylić z żadnym innym serem. Produkcja sera Stilton jest ściśle regulowana i kontrolowana. Zaledwie mniej niż 10 zakładów produkcyjnych ma licencję na wytwarzanie tego sera.

Produkcja Stiltona trwa 12-14 tygodni, samo formowanie trwa 5 dni, wstępne dojrzewanie to 5 tygodni, po których nakłuwa się ser aby umożliwić wzrost pleśni. Potrzebne jest około 78 litrów mleka, aby wyprodukować 8 kilogramowy cylinder sera Stilton. Ser Stilton nie jest prasowany, formowanie odbywa się w cylindrycznych formach jedynie pod ciężarem własnym. Chodzi o to aby ser miał otwartą teksturę, otwory międzyziarnowe są potrzebne aby mogła się w nich rozwinąć pleśń. To właśnie dzięki otwartej teksturze pleśń rozrasta się promieniście od środka sera tworząc charakterystyczne żyłki. Solenie sera Stilton odbywa się bezpośrednio do ziarna. Jest to metoda charakterystyczna dla wielu gatunków angielskich serów.

Ser stilton to nie tylko pyszny ser, spośród innych serów wyróżnia się technologią produkcji, sposobem solenia i kwasowością, która w serze Stilton spada do 4,5 – 4,6 pH po 22 godzinach od momentu dodania kultur startowych. PH rośnie w miarę dojrzewania i produkcji pleśni, ale to i tak bardzo nisko jak na ser z przerostem pleśni.

Historia

Historia Stiltona sięga roku 1720. Pierwsze pisemne wzmianki pojawiają się w 1722 roku. W roku 1724 Daniel Defoe w swojej książce podróżniczej opisuje, że właśnie mija miasto Stilton, znane z pysznego sera nazywanego angielskim parmezanem. Pisze również o tym w jaki sposób podawany jest ser i, że je się go wyjadając miąższ łyżką. Ser Stilton posiada własny znak certyfikacji i jest serem chronionym geograficznie. Oznacza to, że ser może być produkowany w trzech hrabstwach: Derbyshire, Nottinghamshire i Leicestershire, musi być wytwarzany z mleka produkowanego lokalnie, które zostało spasteryzowane przed użyciem, może być wykonany tylko w kształcie cylindrycznym i koniecznie musi mieć magiczne niebieskie żyłki promieniujące od środka sera.

W Anglii działa nawet stowarzyszenie producentów Stilton Cheesemaker’s Association.

Jak zrobić ser a’la Stilton?

Jeżeli jesteś zainteresowany zrobieniem własnego sera a’la Stilton zapraszam Cie do lektury artykułu, który przybliża tajniki produkcji tego pysznego sera. Przepis znajdziesz pod linkiem: Jak zrobić ser a’la Stiilton

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1
Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *