LOADING

Type to search

Ser Raclette

Share

Aromat i smak

Raclette to alpejski, półtwardy, ser dojrzewający. Produkuje się go z niepasteryzowanego mleka krowiego z reguły w 6 kg kręgach. Naturalna jasna brązowo-pomarańczowa skórka jest efektem pielęgnacji sera na tzw maź. Ser ma przyjemny, łagodny, lekko owocowy i słodki aromat. Smak słodki, lekko orzechowy, mleczny. Raclette zyskuje wiele podczas topienia. Ser świetnie smakuje w płynnej formie z ziemniakami lub pieczywem, ale na cheeseburgerze i zapiekance sprawdzi się równie dobrze.

Rekomendowane piwo: IPA, Brown Ale, Bock, Doppelbock, Blond, Dubble, Saison, Amber Ale

Ser Raclette

Ser Raclette to półtwardy, alpejski ser dojrzewający, produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego i pielęgnowany na maź. Historia tego sera sięga XIII wieku i jest ściśle związana zarówno ze Szwajcarią jak i z Francją. Słowo „raclette” oznacza z francuskiego „zeskrobywać” i opisuj dosłownie to w jaki sposób ser był spożywany. Dawniej był to ser przeznaczony do topienia właśnie i jedzony przez pasterzy, którzy latem wypasali bydło w górach. Przecinali oni ser na pół i umieszczali go przy ognisku a gdy zaczynał się topić zeskrobywali płynącą część na ziemniaki lub kawałek pieczywa i umieszczali ponownie ser przy ognisku.

Obecnie również podaje się Raclette jak przed wiekami, oczywiście nie topi się go przed ogniskiem a wykorzystuje specjalne urządzenie (elektryczny grill) w którym umieszcza się ser. Roztopiony ser z ziemniakami to proste i pyszne danie, które zyskało z czasem rangę potrawy może nie wykwintnej, ale z pewnością nie dla każdego. Szwajcarscy górale padli by ze śmiechu bo w ich czasach było to proste danie dla prostych ludzi. Nie dla każdego mam na myśli nie dlatego, że potrawa jest droga, niedostępna czy trudna w przygotowaniu. Nie dla każdego ponieważ mało kto wie, że istnieje taki ser jak Raclette. Ludzie wolą się zajadać serami z dyskontu nie zdając sobie sprawy jak wiele tracą. Cieszy więc fakt, że coraz częściej wykorzystuje się topiony ser Raclette do współczesnych potraw. Cheeseburger lub zapiekanka z serem Raclette to ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *