LOADING

Type to search

Ser Munster

Share

Aromat i smak

Ser Munster to ser miękki, gładki, kremowy o intensywnym zapachu i pikantnym, ostrym smaku, który zawdzięcza bakteriom Brevibacterium linens. Należy do rodziny serów chronionych oznaczeniem AOC (Appellation d’origine contrôlée)

Rekomendowane piwo: Barleywine, Tripel, Dubble, Brown Ale, Porter

Ser Munster

Historia powstania Munstera sięga czasów średniowiecza i jest ściśle związana z zakonem benedyktynów. Reguła zakonu zabraniała mnichom jedzenia mięsa dlatego postawili oni na własne produkty, mnisi benedyktyńscy znani są ze swoich wyrobów między innymi z serów. Munster jest serem maziowym, swój pikantny smak i bardzo intensywny aromat zawdzięcza bakteriom czerwonej mazi Brevibacterium linens i procesowi dojrzewania. Dojrzewanie sera na maź jest trudnym procesem i wymaga wiedzy, praktyki i odpowiednich warunków. Ser musi być przecierany mieszanką kultur bakterii z niewielką ilością soli. Aby bakterie mogły się namnożyć konieczne jest utrzymywanie wilgotności w dojrzewalni na poziomie 90%.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *