LOADING

Type to search

Ser Morbier

Share

Aromat i smak

Morbier to półtwardy, elastyczny i kremowy, dojrzewający ser podpuszczkowy wytwarzany tradycyjnie z niepasteryzowanego mleka krowiego. Charakterystyczna czarna linia popiołu przechodząca przez środek sera nie ma wpływu na zapach i smak sera. Ser ma kolor kości słoniowej. Aromat bogaty, owocowy, siana i drożdży. Smak orzechowy, słodki.

Rekomendowane piwo: IPA, Brown Ale, Dubble, Saison, Amber Ale, Bock, Doppelbock

Ser Morbier

Ser Morbier pochodzi z rejonu Jury w południowo wschodniej Francji tuż przy granicy ze Szwajcarią. Tak, to ten sam region gdzie wytwarza się inny bardzo popularny francuski ser Comte. Nie da się nie zauważyć, że w przekroju przez środek sera przebiega czarna żyłka. Wiąże się z tym oczywiście bardzo ciekawa historia. Wróćmy jednak na chwile do sera Comte, jeden okrąg sera wytwarza się z ponad 500 litrów mleka, ale co zrobić gdy nie ma tyle mleka, albo było go więcej niż 500 litrów? Z takim problemem borykali się francuscy serowarzy i wymyślili, że można a nawet trzeba zrobić drugi ser z pozostałości po Comte, a przy następnym udoju i kolejnym warzeniu uzupełnić braki w formie. Pozostał jednak problem wysychania ziarna w formie oraz zabezpieczenia sera przed insektami. Posypano więc ser popiołem, przy następnym warzeniu uzupełniono formę nowym ziarnem serowarskim i tak powstał ser Morbier.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *