LOADING

Type to search

Ser Mimolette

Share

Aromat i smak

Ser Mimolette to ser podpuszczkowy długo dojrzewający, od 6 do nawet 24 miesięcy, który nie sposób pomylić z jakimkolwiek innym serem. Skórka sera z zewnątrz przypomina powierzchnię księżyca z mnóstwem kraterów, które są wynikiem obecności roztoczy na etapie dojrzewania. Po rozłupaniu sera ukazuje się ognisto pomarańczowy miąższ. Ser Mimolette jest serem twardym i z wiekiem robi się coraz twardszy. Aromat owocowy, w smaku również dominują owoce, orzechy i odrobina karmelu. Ser jest dość mocno słony ale słoność bardzo fajnie równoważy słodycz.

Rekomendowane piwo: IPA, Brown Ale, Bock, Doppelbock, Blond, Dubble, Saison, Amber Ale

 


 • Kraj pochodzenia – Francja
 • Region – Lille
 • Rodzaj mleka – krowie
 • Ser – podpuszczkowy, dojrzewający twardy
 • Skórka – naturalna
 • Kolor – pomarańczowy, barwiony
 • Tekstura – zwarta, dopuszczalne oczkowanie
 • Aromat – owocowy
 • Smak – maślany, orzechowy, karmelowy, słony
Ser Mimolette
Ser Mimolette Francja

Opis

Ser Mimolette (Boule de Lille)

Ser Mimolette to ser francuski, ale jego pochodzenie wiąże się z Holandią. Produkuje się go w północnej części Francji. Ser znany jest również pod nazwą Boule de Lille. Jak zwykle z historią powstania sera wiąże się legenda. Otóż w XVII wieku francuski minister zabronił sprowadzania serów z poza granic kraju. Francuzom brakowało serów ich bliskich sąsiadów, dlatego więc zaczęli wytwarzać sery na wzór tych holenderskich. Mimolette jest więc francuską, długo dojrzewającą wersją holenderskiego sera Edam.

Ser ma okrągły, nieco spłaszczony kształt (podobny do sera Edam). Twarda, sucha i krucha skórka pokryta dużą ilością drobnych kraterów. Są one efektem obecności i działania roztoczy, które żyją na powierzchni sera i są niezwykle ważnym i charakterystycznym elementem dojrzewania sera Mimolette. Swój niezwykły, intensywny, pomarańczowy kolor, ser zawdzięcza barwnikowi annatto pozyskiwanego z nasion tropikalnych drzew. Annato jest naturalnym barwni pozyskiwanym z owoców tropikalnego drzewa arnoty właściwej.

Ser Mimolette jest dostępny w sprzedaży w trzech fazach dojrzałości. Minimalny okres dojrzewania sera to sześć miesięcy, ser określa się wtedy jako demi-étuvée albo demi-vielle czyli „pół stary”. Po 12 miesiącach ser nazywa się vielle en étuvée, czyli „stary”. W wieku 24 miesięcy ser kończy dojrzewanie i określa się go wtedy jako très vielle czyli „bardzo stary”.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

 • 1
Previous Article
Next Article

8 komentarzy

 1. Klaudia 13 stycznia 2019

  Jak mieszkałam we Francji, to nałogowo kupowałam mimolette’a 😂 Pyszny jest 💜

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 15 stycznia 2019

   Jest bardzo dobry 🙂

 2. MARCIN 2 marca 2019

  KONIECZNIE PROSZĘ O PRZEPIS

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 4 marca 2019

   Myślę, że kiedyś powstanie o tym artykuł, ale nie mam jeszcze sprecyzowanych planów.

 3. Dorota 19 maja 2019

  w sprzedarzy?

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 26 maja 2019

   Witam, nie ser nie jest w sprzedaży, to jest strona z opisem sera. Sery do sprzedaży dostępne są na stronie http://serydojrzewajace.pl/nasze_sery/

 4. LeśnyDziad 4 czerwca 2019

  Panie Jacku, bardzo ciekawy artykuł. Jednak mojej przedmówczyni chodziło o błąd ortograficzny w artykule, w słowie „sprzedarzy”. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 5 czerwca 2019

   O kurcze, jak to się stało? Dzięki i przepraszam, że tego nie wyłapałem. Pozdrawiam

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *