LOADING

Type to search

Ser Gruyere

Share

Aromat i smak

Ser Gruyere to długo dojrzewający półtwardy ser szwajcarski, produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. Bogaty, bardzo złożony smak i aromat zmienia się z upływem czasu. Młody jest bardziej kremowy i owocowy, dojrzały zaś staje się wyrazisty, orzechowy, pikantny a tekstura zmienia się na bardziej ziarnistą. Słodki, orzechowy zapach i owocowy słodki smak ze słonym i delikatnie pikantnym finiszem.

Rekomendowane piwo: IPA, Brown Ale, Bock, Doppelbock, Dubble, Saison, Amber Ale

Ser Gruyere

Znany i ceniony, bardzo popularny ser pochodzący ze Szwajcarii z miejscowości o nazwie Gruyere 🙂 Nie mniej niż 400 litrów mleka potrzebne jest do zrobienia jednego kręgu sera, który waży 35kg. Historia powstania sera sięga 1115 roku. Doskonały do potraw, świetnie się topi, dlatego idealnie nadaje się do zapiekania jak również do fondue. Ser dojrzewa od 3 do 12 miesięcy. Należy do rodziny serów chronionych oznaczeniem AOC (Appellation d’origine contrôlée)

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1
Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *