LOADING

Type to search

Ser Cheddar

Share

Aromat i smak

Ser Cheddar to angielski twardy ser. Produkuje się go z pasteryzowanego i niepasteryzowanego (Farmhouse Cheddar) mleka krowiego. Kruchy i maślany jednocześnie z czasem jego aromat i smak robi się bardziej bogaty i kompleksowy. W miarę starzenia się ser nabiera orzechowo owocowych nut zarówno w aromacie jak i w smaku.

Rekomendowane piwo: IPA, Double IPA , APA, Brown Ale

Ser Cheddar

Ser Cheddar to termin nadmiernie nadużywany, nie każdy ser może nosić nazwę Cheddar. Jest to nazwa chroniona geograficznie w Unii Europejskiej. Odnosi się do sera produkowanego według tradycyjnej receptury z lokalnego mleka z regionu Somerset, Dorset, Devon i Cornwalli. Historia tego sera sięga jeszcze XII wieku kiedy to powstały pierwsze zapisy w ówczesnych kronikach. Standaryzację procesu produkcji sera zawdzięczamy człowiekowi o nazwisku Joseph Harding a jego żonie i synom możemy dziękować za zaszczepienie sera w Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Ser miał problemy podczas dwóch wojen światowych, ale obecnie ma się dobrze i jest jednym  najbardziej rozpoznawalnych i znanych serów na świecie. To sprawia, że jest również wiele opracowań, badań i informacji dostępnych dla zainteresowanych i ciekawskich takich jak ja.

Charakterystyka sera Cheddar

Ser Cheddar możemy podzielić na Cheddar z pasteryzowanego mleka (komercyjny) i tzw. Farmhouse Cheddar, który wytwarzany jest z mleka niepasteryzowanego. Ser można podzielić ze względu na etapy dojrzewania. Mild – 3 miesiące, Medium Matured – 6 miesięcy, Mature – 9 miesięcy, Extra Mature – 15 miesięcy, Vintage – 18 miesięcy. Oczywiście wraz z wiekiem zmieniają się właściwości smakowe. We wczesnym etapie ser jest maślany i kremowy, z czasem jego aromat i smak robi się bardziej bogaty i kompleksowy. W miarę starzenia się ser nabiera orzechowo owocowych nut zarówno w aromacie jak i w smaku. Wyróżnia go maślana kruchość, która jest charakterystyczna dla tego sera i wiąże się z procesem cheddarowania, który jest nieodzowną częścią produkcji sera Cheddar.

Poniżej film o tym jak powstaje bandażowany ser Cheddar. Ser, który możemy dostać w dużych a nawet już tych mniejszych sklepach to Cheddar komercyjny. Produkowany w dużych blokach, który dojrzewa w próżni, a to nie jest metoda ani rzemieślnicza ani farmerska. Tradycyjną metodą dojrzewania jest „bandażowanie”. Clothbound Cheddar to ser, który dojrzewa zawinięty w płótno. Nie jest wycierany ani myty, jego pielęgnacja polega jedynie na regularnym obracaniu.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

 • 1

2 komentarze

 1. Tadeusz 27 września 2019

  Panie szanowny,
  Bardzo ciekawe te opisy smaku, historii, pochodzenia serów itd… Ale na co to komu potrzebne, jeśli chce sam sobie zrobić ser? Tu trzeba konkretu, czyli RECEPTURY! Szukam na Pana stronie i szukam, ale znaleźć takowych receptur nie potrafię. Tak jest od wielu lat na prawie każdej stronie serowarskiej. Czy to jakaś wiedza tajemna, albo… odpłatna?

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 27 września 2019

   Na stronie jest sporo przepisów, jest cały dział poświęcony temu zagadnieniu, oto link http://seryrzemieslnicze.com/category/przepisy/
   Oprócz artykułów na blogu mam też filmy na youtube. Linki poniżej:
   Gouda przepis – https://www.youtube.com/watch?v=PGFv67dWeh4&t=14s
   Cheddar przepis – https://www.youtube.com/watch?v=y4EI40nV6BQ&t=208s
   Pozdrawiam serdecznie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *