LOADING

Type to search

Ser Brie

Share

Aromat i smak

Brie to ser wytwarzany z niepasteryzowanego krowiego mleka. Pochodzi z Francji a swoją nazwę zawdzięcza miasteczku w którym został wyprodukowany. Ser jest porośnięty charakterystyczną białą pleśnią, która powstaje w wyniku działania Penicillium candidum. Pleśń sprawia, że wnętrze sera zaczyna płynąć i pojawia się pieczarkowy aromat i smak. Ser jest kremowy i maślany. Najpopularniejsze rodzaje to: Brie de Melun – wyraźny, Brie de Montereau – łagodny, Brie de Meaux – najłagodniejszy.

Rekomendowane piwo: Saison, Dubble, Witbier, Weizenbock, Bock, Brown Ale, Doppelbock, Blond Ale, Pils

Ser Brie

Ser Brie to jeden z najbardziej znanych francuskich serów, jego historia sięga jeszcze VIII wieku. Dość popularna jest legenda jakoby ser Brie przyczynił się do śmierci króla Ludwika XVI który został stracony w 1793 roku. Dotarłem do dwóch wersji legendy. Jedna z nich mówi, że Ludwik po ucieczce z aresztu nie mógł się oprzeć pokusie i pojawił się w miasteczku gdzie produkowano ser Brie. Tak bardzo lubił ten ser, że nie mógł oprzeć się pokusie aby go spróbować. Jakimś dziwnym trafem ktoś go rozpoznał i w finale trafił pod gilotynę. Druga wersja mówi jakoby król Ludwik XVI w ramach ostatniego życzenia przed śmiercią poprosił o degustację sera Brie, po czym został zgilotynowany. Nie ma większego znaczenia, która wersja jest bliższa prawdy. Obie prowadzą do jednego wniosku, Brie to ser dla którego można stracić głowę . Należy do rodziny serów chronionych oznaczeniem AOC (Appellation d’origine contrôlée)

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *