LOADING

Type to search

O mnie

Serowarstwo – pasja, hobby czy sposób na życie? 

Witaj na stronie http://seryrzemieslnicze.com/. Jeżeli jesteś miłośnikiem i smakoszem sera, interesujesz się serowarstwem lub jesteś już domowym serowarem to ten blog jest własnie dla Ciebie.

Cześć, nazywam się Jacek Krupa i cieszę się, że poświęciłeś swój cenny czas, aby odwiedzić redagowany przeze mnie blog. Moje wykształcenie i wykonywany zawód nie ma nic wspólnego z serem i serowarstwem. Uwielbiam ser to oczywiste, ale przyszedł czas kiedy uwielbienie już nie wystarczało. Poza typowo konsumpcyjnym podejściem interesuje się również biochemią dojrzewania oraz mikrobiologią. Mówiąc w prost interesuje mnie wszystko co wpływa na wygląd, aromat i smak sera. Zaczynając od bakterii, przez dojrzewanie i na etapie degustacji kończąc. Od ponad dwóch lat redaguję bloga Sery Rzemieślnicze. Jest to blog o serach i serowarstwie w którym dzielę się swoją wiedzą o serach i doświadczeniami z dziedziny serowarstwa. Na blogu znajdziecie opisy serów, receptury, zagadnienia związane z technologia wytwarzania sera, poruszam również tematy biochemii dojrzewania i wiele innych. Zapraszam serdecznie do regularnego odwiedzenia bloga oraz śledzenia moich poczynań na portalach społecznościowych.

Serowarstwo domowe – pierwsze sukcesy i porażki

Moje pierwsze sery nie nie były dobre nic w tym dziwnego niewiele wówczas o serowarstwie wiedziałem. Byłem jednak zdeterminowany, chciałem wiedzieć więcej, chciałem wiedzieć też dlaczego. Dużo czytałem i robiłem coraz więcej serów w pewnym momencie pomyślałem, że muszę uporządkować wszystkie informacje. Tak powstał blog Sery Rzemieślnicze, który był dla mnie rodzajem notatnika. Od początku założenie było proste, że piszę artykuły tylko na tematy, które dobrze zbadam.

Serowarstwo jest proste i skomplikowane jednocześnie, ma również to do siebie, że na efekty pracy serowara trzeba dość długo czekać. Niestety zdarza się, że po wielotygodniowym lub nawet wielomiesięcznym oczekiwaniu nasz produkt nie jest taki jaki myśleliśmy, że będzie. Nasz ser może mieć wadę lub kilka wad, które dyskwalifikują go jako produkt zdatny do spożycia. To się zdarza i uważam, że dobrze jest gdy to się stanie jak najwcześniej. Każdy z nas powinien doświadczyć porażki aby stać się lepszym rzemieślnikiem. Wielu z was może to zniechęcić, ale nie martwcie się i nie zniechęcajcie. Gdy już otrząśniecie się z niepowodzenia, warto abyście zadali sobie pytanie co poszło nie tak? Jednym z celów tego bloga jest między innymi niesienie pomocy początkującym serowarom i pogłębianie wiedzy z zakresu domowego serowarstwa i wszystkiego co ma związek z serami.

Misja specjalna

Zgłębianie wiedzy o serowarstwie i serach, ich rodzaje i klasyfikacja, degustacje, technologia produkcji, dojrzewanie oraz czy z serem pić wino czy piwo to tematy, które będą poruszane na okrągło. Zapraszam Was do świata mleka, bakterii, pleśni i zapachów, które przyprawią Cię o zawrót głowy.

Będzie się działo 🙂

Ser bez laktozy
Czy sery są zdrowe
podsumowanie przepisu Cheddar
Makaron z serem
Ser Cheddar
Jak kupić dobry ser żółty dojrzewający