LOADING

Type to search

Najlepszy ser świata – 2017

Share

Najlepszy ser świata został wybrany w konkursie organizowanym co roku w Anglii. 30 jubileuszowy Word Cheese Awards jest największym konkursem na świecie w którym o tytuł najlepszego walczą jedynie sery, żadne inne przetwory mleczne nie mogą być w nim wystawiane. Konkurs odbył się w ostatni weekend 17.11.2017 w Londynie. W konkursie wystawiono ponad 3000 serów, które były oceniane przez uznanych ekspertów i specjalistów z całego świata.

Zasady konkursu

Sędziowie pracują w zespołach złożonych z trzech lub czterech osób, identyfikujących sery godne nagrody brązowej, srebrnej lub złotej. Patrzą na skórkę, kolor sera jego konsystencję a przede wszystkim smak.

Każda drużyna nominuje jeden wyjątkowy ser jako Super Gold ze swojego stołu. Te 66 sery są najlepsze na świecie i są oceniane po raz drugi przez Super Jury złożone z 16 uznanych na całym świecie ekspertów, którzy wytypują sery do mistrzostwa w finałowej rundzie sędziowania.

W rundzie finałowej Super Jury debatuje na żywo przed publicznością, całość transmitowana jest na żywo w telewizji. W rundzie finałowej każdy z członków jury przyznaje punkty na których podstawie wybierany jest najlepszy ser świata. Miłośnicy sera zebrani na miejscu i przed telewizorami w niecierpliwości oczekują na ogłoszenie werdyktu jury.

Najlepszy ser świata 2017

W jubileuszowej edycji konkursu nagrodę najlepszego sera otrzymał Cornish Kern z mleczarni Lynher Dairies. Co w nim takiego wyjątkowego? Cornish Kern to półtwardy ser z mleka krowiego, maślany z karmelowymi i orzechowymi nutami, słodki o wyraźnie pikantnym aromacie. Ser dojrzewa 14-16 miesięcy, jak przystało na najlepszy ser bardzo dobrze się prezentuje, pokryty jest bardzo eleganckim czarnym woskiem. Cornish Kern jest serem, który czerpie inspiracje z różnych stylów, ma w sobie coś z sera Gouda, ale kultury startowe użyte do jego wytwarzania są kulturami typowo alpejskimi. Ser jest dogrzewany podobnie jak alpejskie sery szwajcarskie i francuskie (Comte, Gruyere, Raclette). Zapewne jest również prasowany pod lustrem serwatki aby stworzyć ślepą zwartą teksturę.

Mleczarnia Lynher Dairies jest utytułowanym producentem a wytwarzają zaledwie dwa rodzaje sera. Pomijając Cornish Kern ich drugim produkowanym serem jest Nettle Yarg. To świeży ser z pasteryzowanego mleka krowiego dojrzewany w liściach pokrzywy.

Ekipa programu „Cheese Slices” wraz z prezenterem Willem Studdem odwiedziła mleczarnię Lynher Dairies aby dowiedzieć się czegoś więcej o serze zawijanym w liście pokrzywy oraz o ich najnowszym produkcie, który podczas nagrywania odcinka nie był jeszcze znany jako najlepszy ser świata.

https://www.youtube.com/watch?v=Ua1rufEAnKE

Lista szesnastu najlepszych serów na świecie poniżej.

1. Cornish Kern – Lynher Dairies Cheese Company – UK
2. Blu Di Bufala – Quattro Portoni Caseificio – Italy
3. Capellaro – Almenland Stollenkaese GmbH – Austria
4. Dalewood Huguenot – Dalewood Fromage – South Africa
5. De Graafstroom – Oud 30+ – De Graafstroom – Netherlands
6. Miniretorta – Quesería Finca Pascualete – Spain
7. Parmigiano Reggiano, Italy – Nazionale PR San Pietro (Valestra) – Italy
8. S’ Würzige Schaf – Weizer Schafbauern eGen. m. b. H. – Austria
9. Montgomery’s Extra mature cheddar – J. A. & E. Montgomery Ltd – UK
10. Reblochon PDO – Entremont – France
11. Harrogate Blue – Shepherds Purse Cheeses – UK
12. Panela Navarro – Grupo Industrial y Comercial Navarro SA de CV – Mexico
13. Rachel – White Lake Cheese Ltd – UK
14. Pago Valle de los Molinos matured with Rosemary – Agroalimentaria Valle de los Molinos S.L.
– Spain
15. Alma Vorarlberger Bergkäse mindestens 10 – Monate gereift g.U. Rupp AG – Austria
16. Montagnolo Affine – Elite Imports Ltd – Germany

Tags:
Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *