LOADING

Type to search

Festiwal Sera – Czas Na Ser 2017

Share

Festiwal sera

Festiwal sera „Czas na ser” (2-4 czerwca 2017) to już VII spotkanie producentów serów farmerskich i tradycyjnych w Lidzbarku Warmińskim. Po raz siódmy, na dziedzińcu hotelu Krasicki spotykali się producenci i wielcy miłośnicy serowarstwa aby uczyć się, integrować i wspólnie odkrywać smaki polskich serów.

Organizatorzy podzielili festiwal tak, aby zarówno producenci  jak i konsumenci mogli z tego wydarzenia wynieść jak najwięcej. I tak pierwszy dzień festiwalu skierowany był głównie dla producentów oraz tych zainteresowanych sprawami technologicznymi. Piątek upłynął więc uczestnikom festiwalu na przygotowanych dla nich seminariach. Tematy wykładów oraz dokładny program festiwalu na stronie Czas Na Ser. Kolejne 2 dni były przeznaczone głównie dla konsumentów, również w tych dniach nie zabrakło ciekawych wykładów i degustacji. Oczywiście skoro festiwal to również konkursy. Przyznano 5 nagród w pięciu kategoriach, dwa wyróżnienia oraz nagrodę główną za najlepszy ser festiwalu.

Laureaci konkursu

Nagroda główna za najlepszy ser festiwalu: Zofia i Janusz Guzowscy – Gospodarstwo „Kozi Las” za ser pleśniowy, kozi kwasowo-podpuszczkowy typu „Chabichou”1 Nagroda w kategorii Sery podpuszczkowe dojrzewające: Lucyna i Sylwester Wańczyk – Wańczykówka za ser owczy „Krasna Owieczka”1 Nagroda w kategorii Sery świeże: Fundacja Wspólnoty Burego Misia za ser krowi „Prawie Grecczi Ser” w zalewie z oliwy z oliwek.1 Nagroda w kategorii Sery wędzone: Wojciech Komperda – Bacówka Komperda za „Ser Owczy Wędzony”1 Nagroda w kategorii Sery pleśniowe: Zofia i Janusz Guzowscy – Gospodarstwo „Kozi Las” za ser kozi kwasowo-podpuszczkowy pleśniowy, z dodatkiem popiołu drzewnego typu „Sainte Maure”1 Nagroda w kategorii „Inne wyroby z mleka”: Piotr Jarecki – Malinowy Chruśniak za deser twarogowy z miodem i orzechami „De Serek”Wyróżnienie w kategorii Sery pleśniowe: Stephane Lefevre – Owczarnia Lefevre za ser pleśniowy owczy kwasowo-podpuszczkowy „Pasterz”Wyróżnienie w kategorii Inne formy mleka: Katarzyna Fiebig-Błaszkowska Głogowe Wzgórza za „Jogurt-Chłodnik Litewski”


Galeria

Serowarska rodzina

Dla mnie festiwal to przede wszystkim możliwość spotkania się z ludźmi. Z wieloma uczestnikami i wystawcami znamy się z różnych forów i grup serowarskich, część z nich znam osobiście, ale z częścią z nich nigdy nie miałem przyjemności rozmawiać twarzą w twarz. Pomimo iż do Lidzbarka dotarłem dopiero w sobotę to cieszę się, że mogłem tam być ponieważ miałem szansę porozmawiać z ludźmi, których do tej pory znałem jedynie online. Wszyscy to wielcy miłośnicy sera i serowarstwa, jedni robią sery w domu (nawet w bloku), inni robią to zawodowo, ale wszystkich łączy pasja, życzliwość i chęć dzielenia się wiedzą. Dobrzy ludzie z tych serowarów, przynajmniej Ci, których znam 🙂

Podsumowanie

Festiwal sera w Lidzbarku Warmińskim już za nami, na kolejny musimy czekać kolejny rok, ale nie martwcie się bo jest jeszcze kilka imprez w serowym kalendarzu na ten rok. Liczę na to, że spotkamy się na nich już niebawem aby wspólnie poszerzać serowarskie horyzonty. A na koniec, żeby nie było, że wszystko super….., były Sery i Cydry, fajnie i za to duży plus, ale ciśnie mi się na usta pytanie: a co z Serami i Piwami? 😉 Do zobaczenia na festiwalach 🙂

 


Sprawdź opisy serów, poznaj ich historię, dowiedź się jaki alkohol najlepiej do nich pasuje

[wpcs id=”1021″]

 

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

 • 1

2 komentarze

 1. Mirek 11 czerwca 2018

  Piwa i sery były na VI Festiwalu

  Odpowiedz
  1. Jacek Krupa 12 czerwca 2018

   Byłem na VII edycji, na VI niestety mnie zabrakło. Mam nadzieję, że piwo jeszcze powróci.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *