LOADING

Type to search

Tags: ,

Jak zrobić ser – surowce i sprzęt

Share

Jak zrobić ser

Jak zrobić ser? Produkcja sera to łatwy i przyjemny proces, które daje dużo satysfakcji. To prawda, że na efekty trzeba trochę poczekać, ale gdy raz spróbujecie to nie będziecie mogli przestać. Każdy kto ma odrobinę chęci i cierpliwości zrobi w domu dobry ser. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu, wystarczą rzeczy, które i tak masz w domu. Temat jest dość obszerny dlatego w tym wpisie skupię się na surowcach i sprzęcie w domowym serowarstwie. Proces technologiczny i przepis na ser gouda możesz znaleźć we wpisie: Jak zrobić ser gouda

Surowce

Jak zrobić ser bez mleka? To niemożliwe bo mleko to składnik obowiązkowy. Jasne, że mleko prosto od krowy czy kozy to najlepszy możliwy wybór ale zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy mają do niego dostęp. Jeżeli masz podobny problem użyj mleka tzw. świeżego ze sklepu, da się z niego zrobić dobry ser, wielokrotnie to sprawdzałem. Jestem przekonany, że jak zrobicie kilka serów z takiego mleka i temat serowarstwa was wciągnie to zabierzecie się za poszukiwania najbliższego gospodarstwa w którym można kupić mleko krowie, owcze lub kozie. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat mleka, przeczytaj mój wpis: Mleko w serowarstwie. Poza mlekiem potrzebujesz jeszcze kultury bakterii aby zaszczepić nimi mleko i zapoczątkować fermentację, podpuszczkę do koagulacji i sól niejodowaną. Jeżeli planujesz robić ser koryciński nie potrzebujesz nawet kultur bakterii. To główne i  najważniejsze składniki jakich potrzebujesz cała reszta to tylko dodatki.

Sprzęt w domowym serowarstwie

Garnek do obróbki cieplnej mleka to podstawa. Mleko nie lubi bezpośredniego kontaktu z palnikiem, płytą grzewczą czy innym źródłem ciepła, dlatego idealnym i sprawdzonym rozwiązaniem jest kąpiel wodna. Potrzebujesz do tego dwóch garnków, ja robię to tak, że do większego wlewam wodę a do mniejszego mleko. Garnek z mlekiem wkładam do garnka z wodą i mam domowej roboty kocioł serowarski 😉 W takim kociołku ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni garnka dzięki czemu mleko się nie przypala. Przyda się jeszcze coś do mieszania mleka np łyżka szumówka.

Temperatura mleka jest niezwykle ważnym elementem w procesie warzenia sera dlatego koniecznie kup termometr. Bardzo przydatnym gadgetem jest też waga jubilerska, która pomoże odmierzyć odpowiednią ilość kultur bakterii i podpuszczki jeżeli jest w proszku, jeżeli podpuszczka jest w płynie bardzo dobrym rozwiązaniem jest strzykawka. Kolejne narzędzie, które na pewno masz w kuchni to nóż, którym potniesz skrzep. Następna jest forma serowarska i chusta, którą z powodzeniem możesz zastąpić gazą kupioną w aptece. Plusem gazy i strzykawki jest to że są to rzeczy czyste, nie musisz ich sterylizować bo już są sterylne. Na koniec prasowanie sera, ale nie ma najmniejszego sensu inwestować w prasy ponieważ wystarczy na formę położyć np. butelkę z wodą i to załatwia proces prasowania.

jak zrobić ser - sprzęt w domowym serowarstwie

jak zrobić ser – sprzęt w domowym serowarstwie

Podsumowanie

Jak zrobić ser? Sami widzicie, że większość rzeczy macie już w domu. Sprzęt i surowce, których możecie nie posiadać to kultury bakterii, podpuszczka, termometr, waga jubilerska i forma serowarska. Bez kłopotu kupicie je w pierwszym sklepie z gadgetami dla serowarów. Nie są to rzeczy jednorazowego użytku 😉 wystarczą na długi czas.

Zrób swoją pierwszą, drugą i trzecią goudę, każda kolejna będzie lepsza od poprzedniej, przepis znajdziesz we wpisie: Jak zrobić ser gouda. Powodzenia i koniecznie dzielcie się swoimi osiągnięciami i usprawnieniami waszego domowego sprzętu. Szybko zorientujecie się, że mieszanie jest trochę uciążliwe i nudne, w takich sytuacjach przychodzą do głowy fajne pomysły i sprytne rozwiązania jak taki proces można usprawnić i zautomatyzować 🙂

Tags:
Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *