Ser Gorgonzola to włoski, podpuszczkowy, dojrzewający ser z przerostem niebiesko-zielonej pleśni. Produkowany jest z mleka krowiego zarówno pasteryzowanego jak i niepasteryzowanego. Ser ma biało-bladożółty kolor, miękki, kremowy i maślany w teksturze. Gorgonzola, to ser o wyrazistym szlachetnym aromacie i intensywnym słonym, kremowym smaku.
Ser Gorgonzola to włoski ser z przerostem niebiesko-zielonej pleśni, pochodzący z północnej części Włoch. Z niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie nieopodal Milanu. Historia powstania sera sięga jeszcze IX wieku. Legenda głosi, że pasterz produkujący ser Stracchino zasnął w jaskini, po kilku godzinach obudził go mocny aromat pleśni. Tak w skutek przypadku powstał ser Gorgonzola. Jest to mało prawdopodobne, żeby pleśń rozwinęła się w ciągu kilku godzin do tego stopnia, ale to przecież tylko legenda.
Gorgonzola to symbol włoskiej jakości, ser ten jest jednym najbardziej rozpoznawalnych serów włoskich i znany jest na całym świecie. Naukowcy z Włoch dokładnie zbadali ser i okazało się, że w końcowej fazie dojrzewania kiedy ser jest gotowy do sprzedaży w serze znajduje się 63 różne związki. Odkryto między innymi 21 estrów, 14 związków alkoholowych, 5 aldehydów oraz związek siarki.
Ser podaje się solo jako element deski serów, ale jest również szeroko wykorzystywany w kuchni jako składnik sosów, dipów i sałatek. Bardzo dobrze komponuje się z makaronami, jest też częstym składnikiem pizzy. Wpisując w wyszukiwarkę Youtube hasło Gorgonzola znajdziemy masę przepisów na wiele sosów a nawet na Blue Cheese Burgera.