LOADING

Type to search

Ser Cheddar

Share

Aromat i smak

Ser Cheddar to angielski twardy ser. Produkuje się go z pasteryzowanego i niepasteryzowanego (Farmhouse Cheddar) mleka krowiego. Kruchy i maślany jednocześnie z czasem jego aromat i smak robi się bardziej bogaty i kompleksowy. W miarę starzenia się ser nabiera orzechowo owocowych nut zarówno w aromacie jak i w smaku.

Rekomendowane piwo: IPA, Double IPA , APA, Brown Ale

Ser Cheddar

Ser Cheddar to termin nadmiernie nadużywany, nie każdy ser może nosić nazwę Cheddar. Jest to nazwa chroniona geograficznie w Unii Europejskiej. Odnosi się do sera produkowanego według tradycyjnej receptury z lokalnego mleka z regionu Somerset, Dorset, Devon i Cornwalli. Historia tego sera sięga jeszcze XII wieku kiedy to powstały pierwsze zapisy w ówczesnych kronikach. Standaryzację procesu produkcji sera zawdzięczamy człowiekowi o nazwisku Joseph Harding a jego żonie i synom możemy dziękować za zaszczepienie sera w Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Ser miał problemy podczas dwóch wojen światowych, ale obecnie ma się dobrze i jest jednym  najbardziej rozpoznawalnych i znanych serów na świecie. To sprawia, że jest również wiele opracowań, badań i informacji dostępnych dla zainteresowanych i ciekawskich takich jak ja.

Charakterystyka sera Cheddar

Ser Cheddar możemy podzielić na Cheddar z pasteryzowanego mleka (komercyjny) i tzw. Farmhouse Cheddar, który wytwarzany jest z mleka niepasteryzowanego. Ser można podzielić ze względu na etapy dojrzewania. Mild – 3 miesiące, Medium Matured – 6 miesięcy, Mature – 9 miesięcy, Extra Mature – 15 miesięcy, Vintage – 18 miesięcy. Oczywiście wraz z wiekiem zmieniają się właściwości smakowe. We wczesnym etapie ser jest maślany i kremowy, z czasem jego aromat i smak robi się bardziej bogaty i kompleksowy. W miarę starzenia się ser nabiera orzechowo owocowych nut zarówno w aromacie jak i w smaku. Wyróżnia go maślana kruchość, która jest charakterystyczna dla tego sera i wiąże się z procesem cheddarowania, który jest nieodzowną częścią produkcji sera Cheddar.

Poniżej film o tym jak powstaje bandażowany ser Cheddar. Ser, który możemy dostać w dużych a nawet już tych mniejszych sklepach to Cheddar komercyjny. Produkowany w dużych blokach, który dojrzewa w próżni, a to nie jest metoda ani rzemieślnicza ani farmerska. Tradycyjną metodą dojrzewania jest „bandażowanie”. Clothbound Cheddar to ser, który dojrzewa zawinięty w płótno. Nie jest wycierany ani myty, jego pielęgnacja polega jedynie na regularnym obracaniu.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *