LOADING

Type to search

Ser Gouda

Share

Aromat i smak

Ser Gouda to półtwardy, podpuszczkowy ser dojrzewający pochodzący z Holandii. Produkuje się go z niepasteryzowanego i pasteryzowanego mleka krowiego. Ser  jest sprzedawany w różnych stadiach dojrzałości. Oczywiście aromat i smak sera zmienia się w trakcie dojrzewania. Młode sery maja jędrny miąższ, są kremowe z wyrazistą kwasowością połączoną ze słodyczą. Sery dojrzałe (minimum 18 miesięcy) mają wyraźne intensywny, pikantny, słodki i orzechowy aromat i smak.

Rekomendowane piwo: IPA, Brown Ale, Bock, Doppelbock, Blond, Dubble, Saison, Amber Ale

Ser Gouda

Holenderski ser dojrzewający, podpuszczkowy, półtwardy. Ser pochodzi z holenderskiego miasta o tej samej nazwie mieszczącego się na północy kraju. Obecnie ser wytwarza się na całym świecie. Jest również bardzo popularny wśród konsumentów, możemy nie znać wszystkich serów francuskich (to nie grzech), ale o serze Gouda na pewno każdy z nas słyszał a być może i miał przyjemność próbować.

Gouda jest stosunkowo słodkim serem a zawdzięcza to charakterystycznemu procesowi produkcji. W odpowiednim czasie po pocięciu skrzepu odbiera się 30% serwatki aby wyhamować proces ukwaszania. Serwatkę zastępuje się wodą. Wraz z odebraną serwatką zabieramy bakteriom laktozę a to oznacza, że bakterie mają mniej cukrów do przerobienia na kwas mlekowy. Mniej kwasu mlekowego czyli wyższe pH co w efekcie daje nam więcej słodyczy. To że kwasowość jest mniejsza nie oznacza, że jej nie ma, ser ma wyraźny kwasowy profil, ale zbalansowany jest słodyczą.

Gouda to doskonały poligon doświadczalny dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych serowarów, którzy pragną rozpocząć przygodę z serami dojrzewającymi. Zrobienie własnego sera daje ogromną satysfakcję a po opanowaniu receptury możemy eksperymentować z przeróżnymi dodatkami.

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1
Previous Article
Next Article

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *