LOADING

Type to search

Wieczór z francuskimi serami

Share

Sery francuskie, prędzej czy później musisz na nie trafić, albo one trafią na Ciebie. Na pewno słyszałeś takie nazwy jak Brie czy Camembert, być może nawet je jadłeś, ale prawdopodobnie w wersji z dyskontu. Dobrze to nie jest nic złego, w końcu od czegoś trzeba zacząć. Wierzcie mi jednak, że dyskontowe sery nie mają nic wspólnego z ich oryginalnymi pierwowzorami.

Coś bym zjadł

Na pewno też tak macie, że w głowie pojawia wam się myśl: „zjadł bym coś dobrego”. Oczywiście w moim przypadku jak zwykle chodzi o ser. Nie mam w swojej dojrzewalni sera, który jest już na tyle dojrzały dlatego postanowiłem zrobić zakupy. Tylko jaki ser wybrać? Jest kilka opcji do wyboru, można pójść w sery z różnego rodzaju mleka, różną teksturę i kraj lub region pochodzenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat komponowania deski serów odwiedź wpis: Deska serów – 6 rzeczy które musisz wiedzieć.

Postanowiłem połączyć wszystkie elementy i w wyniku trochę przypadku i chłodnej kalkulacji zdecydowałem się na sery francuskie. Przynajmniej zawęziłem obszar poszukiwań. Parafrazując Charlesa de Gaullea: OK, ale jak można wybrać trzy sery z kraju, który ma ich dwieście czterdzieści sześć gatunków? Można wybrać te najbardziej znane. Jak pomyślałem tak zrobiłem, wylądowałem w sklepie i dokładnie wiedziałem co chciałem. Sery francuskie maja to do siebie, że nie można wybrać źle. Wszedłem, poprosiłem o  Camembert, Comte i Roquefort, do tego bagietka, zielony – pin – zielony i do domu.

Sery francuskie

Camembert to miękki ser podpuszczkowy z charakterystycznym porostem białej pleśni. Nazwa sera pochodzi od miejscowości o tej samej nazwie w Normandii. Tradycyjnie wytwarza się go z niepasteryzowanego mleka krowiego. Ser dojrzewa krótko bo zaledwie kilka tygodni a wraz z czasem i wzrostem pleśni wnętrze sera zaczyna płynąć. Delikatny, maślany, wyraźnie wyczuwalny grzybowy aromat i smak. Oryginalny ser produkowany jest w Normandii i kupić go można w drewnianym pudełku z napisem „au lait cru” co oznacza, że był wyprodukowany z mleka surowego.

Sery francuskie Camembert

Sery francuskie Camembert

Comte to półtwardy, dojrzewający ser podpuszczkowy z niepasteryzowanego mleka krowiego. Wytwarzany jest na terenie kraju graniczącym ze Szwajcarią. Ser jest kremowy, w aromacie i w smaku owocowo-orzechowy, wyraźnie słodki. Ser, który udało mi się kupić dojrzewał przez 18 miesięcy a to oznacza, że był wyprodukowany w maju czyli z mleka od krów, które pasły się na łące.

Sery francuskie Comte

Sery francuskie Comte

Roquefort to arystokrata wśród serów. To jeden z najstarszych i najbardziej znanych rodzajów sera, wytwarza się go z niepasteryzowanego mleka owczego. Prawdziwy ser Roquefort dojrzewa w jaskiniach na południu Francji do czasu wytworzenia charakterystycznych, wyraźnych żyłek niebiesko-zielonej szlachetnej pleśni. Biały, kremowy, o wyrazistym aromacie i intensywnym słonym smaku, który zawdzięcza rodzajowi mleka oraz pleśni Penicillium roqueforti. Legenda głosi jakoby ser powstał w skutek przypadku, jakoś mnie to nie dziwi 😉 to nie pierwszy raz kiedy przypadek prowadzi do wspaniałego odkrycia. Pewien pasterz zostawił ser w jaskini, po kilku tygodniach ser przerósł pleśnią a jego smak i aromat zadziwił pasterza i cały świat. Pierwsze wzmianki o serze pochodzą jeszcze ze starożytnego Rzymu. Nazwa Roquefort jest chroniona (AOC) i odnosi się do serów, które dojrzewają w jaskiniach Mont Combalou w Roquefort-sur-Soulzon na południu Francji.

Sery francuskie Roquefort

Sery francuskie Roquefort

Chcę jeszcze!

Świetne towarzystwo, dobre sery, odpowiedni alkohol i dodatki to gwarancja dobrego wieczoru. Sery francuskie to zawsze dobry wybór, czy to będzie zestaw na który ja się zdecydowałem, czy inny to pamiętajcie, że jeden wieczór to zdecydowanie za mało aby odkryć bogactwo smaków francuskich serów. Jeden wieczór w zupełności wystarczy, natomiast aby zdać sobie sprawę, że to za mało, że chcę jeszcze! Jeżeli Francja ma 246 gatunków sera tak jak mówił Charles de Gaulle to pozostaje 82 wieczory aby to sprawdzić 🙂

 

Jacek Krupa

Nazywam się Jacek Krupa, prywatnie jestem serowarem i piwowarem domowym. Na co dzień zawodowo zajmuje się grafiką komputerową 3D. Blog jest moim notatnikiem, dziennikiem, który prowadzę aby poszerzać swoją wiedzę na temat serów i serowarstwa. Witajcie w świecie serów, mleka, bakterii i pleśni ;)

  • 1

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *